neizm.com

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Günlük hayatta en sık karşımıza çıkan temizlik problemlerinden birisi de yağ lekeleridir. Yemek yapımında olsun ya da evdeki bazı eşyaları tamir ederken olsun bir şekilde gün içinde yağ lekesine maruz kalabiliriz. Özellikle sevdiğimiz bir kıyafetimize ve ya koltuk takımlarına bulaşan yağ lekeleri oldukça sinir bozucudur. Yağ lekelerini de çıkarmak kolay olmadığından bir hayli zahmet verir. Bizde bu yazımızda sizler için yağ lekesi nasıl temizlenir anlatmaya çalıştık. Yağ çeşitlerini 3 ana kategoriye ayırabiliriz bunlar: Gıda maddelerinde kullanılan yağlar, Bakim malzemelerinde kullanılan yağlar ve Ev eşya ve araçların bakim ve onarım sırasında kullanılan yağlar olarak sınıflandırabiliriz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • Yeni oluşan yağ lekesi kurumadan iki tarafına da emici özelliği bulunan pudra serpiştirin. Pudra yağı emdikten sonra temiz bir bezi üzerine serin ve orta sıcaklıkta olan ütü ile ütüleyin, Ütünün sıcaklıyla yağ lekesi ve pudra kuruyacaktır. Kuruyan pudrayı yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Pudra bulamazsanız ince yemek tuzu da kullanabilirsiniz. Çok taze yağ lekesini sıcak sabunlu su ile yıkamakta işe yarayacaktır.
  • Sentetik kumaşlarda oluşan yağ lekesi için eter kullanabilirsiniz. Eter yanıcı bir madde olduğu için lütfen sigara ve ateşten uzak durun. Leke olan bölgeyi etere batırılmış bez ile siliniz. Eter uçucu bir madde olduğu için acık havada kurutun.
  • İpekli kumaşlardaki yağ lekeleri için: Bir bardak suyun içerisine bir fincan amonyak koyun karıştırın. Temiz bezi karışımla ıslatıp lekeyi siliniz. Leke yeni olduysa talk pudrası serpiştirerek yağı emdirebilirsiniz. Sonrasında lekeli bölgenin üzerine kalın kâğıt parçası serin ve orta sıcaklıktaki bir ütü ile ütüleyin.
  • Kadife kumaşlardaki yağ lekesi için: Bir soğanı ortadan ikiye kesinin ve lekeli bölgeyi ovalayın. Kurumu asi beklendikten sonra üzerine kâğıt havlu veya tülden koyup kuması tersinden ütüleyin.
  • Madensel yağları çıkarmak için gliserin kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine gliserin sürün ve sabunlu su ile yıkayın.
Kaynak: [gritext]İpuçlarım.com[/gritext]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle