neizm.com

Yanlış Alan Seçiminin Zararları

Günümüzde yanlış alan seçimi çok sık rastlanan bir durum olmuştur. Öğrenciler genellikle arkadaşlarının girdiği alanları tercih ederek, sevdiği arkadaşlarıyla birlikte olabilmek için başarılı olamayacağı alanları seçip, gelecekte büyük sıkıntılara çekebilmektedir. Bunun yanı sıra ailenin ısrarları sonucunda çocuklar başarılı olduğu bir alana değil, aksine yapamadığı bir alanı seçmek zorunda kalabilmektedir. Bu yanlış seçimler sonucunda öğrenciler mutlak başarısızlığa sürüklenmektedir. Yanlış alan seçimi öğrenciye büyük bir zarar vermektedir. Bu zararlar;

1) Öğrenci, yanlış alan seçiminde dolayı sürekli olarak kötü notlar alıp, tembel bir öğrenci olduğunu düşünebilir. Bu da onun mücadeleci ruhunu zedeleyerek, rahatlığa alışmasına sebep olur. Öğrencinin okuma isteğini körelterek, okula gitme isteğini yok eder.

2) Öğrencinin üstüne binen ağır dersler ve bu dersleri anlayamaması sonucunda ortaya çıkan başarısızlıklar onun hem eğitimini hem de geleceğini bozar. Başarısızlıklar aileler tarafından da sürekli dile getirildiği takdirde ise öğrencide psikolojik sorunlara yol açabilir.

3) Öğrenci iyi olduğu alanlardaki başarısınız yanlış bir alanı seçerek köreltebilir. Bunun sonucunda sahip olduğu tüm yetenekler yok olduğundan öğrenci her alanda başarısız bir birey haline gelir.

4) İlerleyen yıllarda YGS ve LYS sınavlarında öğrenci yapamadığı konulardan sınava girdiği için hiçbir zaman hayal ettiği mesleğe ulaşamaz. Bu da onun psikolojik olarak çökmesine ve çevresi tarafından hor görülmesine yol açabilir.

5) Yanlış alan seçimi öğrencinin sınıfta tekrarı yapmasına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle