neizm.com

Yeni Ehliyet Sınav Sistemi

Uzun bir süreden beri hazırlıkları süren ehliyet sisteminin değişikliği geçtiğimiz günlerde onaydan geçti. Bu sisteme göre sınav sayısı, soru sayısı ve sistemde küçük çapta değişikliklere gidildi. 2013 yılında yapılandırılan bu değişiklik ile trafik alanında gelişmeler olacağı, daha az trafik ihlali ve daha güvenli ulaşım sağlanacağı düşünülüyor. Ayrıca “acemi” ehliyeti gibi sistemlerin de geleceği ve geliştirileceği belirtiliyor. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı,Ehliyet adayları için yaptığı sınavların süresi ve soru sayısında değişiklik yaptı.

B sınıfı ehliyet almak için başvuran adayların sınavlarındaki soruları bilindiği üzere trafik, motor ve ilk yardım alanlarından çıkmaktaydı. Trafik alanından çıkan soru sayısı 50’den 25’e düşürüldü, Motor bölümü için sorulan 40 soru da 20 soruya düşürüldü son olarak ilk yardım bölümü için de 30 soru, 15 soruya indirildi. Bunun dışında sınav süresi de soru sayısı gibi düşürüldü. 120 sorudan 60 soruya düşürülmesi ile birlikte sınav süresi de 150 dakikadan 75 dakikaya indi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre sınav önemi de azalıyor. Teoriden çok pratiğe önem verecek olan bu yeni sistem ile direksiyon daha çok önem taşıyacak.  Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS)’ı başarı ile geçenler direksiyon sınavında daha çok terlemeye başlayacak. Sistemde direksiyon sınavına daha çok ağırlık verilerek taşıt kullanımı değerlendirilecek. Yazılı olan sınavda ise genel olarak araç uygulamaları ile ilgili sorular yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle